Neděle 19. září 2021, svátek má Zita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 19. září 2021 Zita

Kouč všude kam se podívám

29. 01. 2014 19:52:54
Také vám přijde, že se kolem vás vyrojilo nějak mnoho „koučů“? Kdekdo má dnes totiž na vizitce napsáno "kouč", ale bohužel jde o označení, které je často používáno nesprávně. Jeden vysoce postavený manager v dobře známé celosvětové IT firmě koučink komentoval následovně: "Proboha, kdo by si to za ty peníze koupil? V práci mi všichni pořád říkají, že mě koučují. A za to fakt nechci platit a ani tím ztrácet čas." Někdo kouče zaměňuje s mentorem a někdo zase s terapeutem či konzultantem. A někdy lidé nazývají svého šéfa koučem. Cílem kouče však není radit nebo orientovat se na vaši minulost. A i když váš šéf úspěšně používá techniky z koučování, tak nemusí být koučem v pravém slova smyslu. Co se tedy pod slovem koučink skrývá?

Je to metoda, pomocí které dotyčná osoba, onen takzvaný „kouč“, pomocí otázek napomáhá svému klientovi (tedy „koučovanému“) k nalézání řešení konkrétní situace. Kouč musí rozumět lidské mysli a tomu, jak funguje. Jeho úkolem je vytvořit takovou atmosféru, takové nastavení mysli klienta, ve kterém se bude klientovi dobře přemýšlet. A bez obav se podívá na svět kolem sebe jinýma očima a třeba jen na chvíli opustí své zavedené myšlenkové vzorce. V takové situaci se klient sám rozhoduje, jaký způsob přemýšlení o konkrétní situaci si ponechá a jaký způsob opustí.

Jistě znáte situaci, kdy přemýšlíte o nějakém problému a jste frustrovaní z toho, že nemůžete najít řešení. Vaše myšlenky se točí v kruhu a žádné řešení není to pravé. Někdy vás z toho bolí hlava, někdy žaludek a někdo to hodíte za hlavu, ale ono se to vrátí zpět jako bumerang. A pak najednou přichází nápad a vy již víte, jak situaci řešit. A dostavuje se radost až euforie. Jenže čím složitější je problém, tím delší dobu potřebujete na nalezení takového řešení. Koučink napomáhá tuto dobu řádově zkrátit.

Kouč dobře ví, že největším expertem na váš život jste vy sami. A žádná rada zvnějšku není tak dobrá jako vaše vlastní řešení. A proto je úkolem kouče sledovat vaše úvahy a pomáhat vám přemýšlet o situacích novým způsobem. Největší brzdou našeho vlastního potenciálu je totiž způsob, jakým přemýšlíme, a naše návyky. Jak jdeme životem, od narození si vytváříme mentální návyky, myšlenkové mapy, které nám umožňují pružně reagovat na situace, do kterých se dostáváme. Jenomže život kolem nás se také velmi rychle mění a to často rychleji, než to stačíme zaznamenat. A pak nás najednou naše staré návyky začnou omezovat. Potřebujeme je vytáhnout z hloubky podvědomí, podrobit je revizi a nastavit jejich novou užitečnou podobu. To je postup, který nám umožní růst a jít kupředu. A je jen na nás, zda budeme sami měsíce a roky hledat nová řešení, nebo je najdeme rychleji s koučem.

Z výše uvedeného tak plyne, že koučink se soustředí na budoucnost klienta, na řešení jeho situací a posiluje jeho svobodu a zodpovědnost.

Pokud chcete, aby vám někdo radil, vedl vás nebo vám pomohl řešit otázky z minulosti, uděláte nejlépe, když se obrátíte na dobrého konzultanta, mentora či terapeuta. Pokud ale chcete hledat svoje vlastní řešení situací, ve kterých si nevíte rady, může vám být kouč skvělým pomocníkem.

Více informací o mě zde

Autor: Stanislav Sýkora | středa 29.1.2014 19:52 | karma článku: 9.65 | přečteno: 854x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Vilém Ravek

Po vypití sedmi velkých zelených zezelená každý, i člen strany Zelení.

Odhaduji, že po zavedení Zeleného údělu, který vymyslela Evropská komise, oblíbenost zeleného peprmintového likéru ještě vzroste.

19.9.2021 v 18:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 13 | Diskuse

Vladimír Vlk

S růstem cen energií musíme počítat

Před měsícem jsem se ve svém blogu zmínil o energetické chudobě, která v České republice může nastat. V diskuzi jsem dostal otázky, jestli znám řešení. Upřímně neznám, teď to náš analytický tým řeší ve spolupráci s akademicky.

19.9.2021 v 17:30 | Karma článku: 4.00 | Přečteno: 83 | Diskuse

David Dvořák

Co je neekologické, to se zdaní …

Na webu seznamzpravy.cz vyšel článek s názvem: “Co je neekologické, to se zdaní. Jak chce Česko ozelenit ekonomiku“. Jako příslušník starší generace bych si dovolil nabídnout překlad do lidštiny...

19.9.2021 v 16:16 | Karma článku: 26.65 | Přečteno: 323 | Diskuse

Karel Trčálek

Biden nebojoval proti Tálibánu, ale proti Americe!

Biden Afghánistán obětoval, protože ani nemohl v danou chvíli jednat jinak. Přečtěte si, o co ve skutečnosti šlo!

19.9.2021 v 16:03 | Karma článku: 6.64 | Přečteno: 77 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Praha – nejkrásnější město planety…

Praha se stala nejkrásnějším městem na Zemi podle hodnocení mezi 27 tisíci lidmi napříč planetou v anketě magazínu Time Out. Pro lidi v Česku by to měla být příjemná zpráva, která by neměla zavdávat důvod pro negativní reakce.

19.9.2021 v 12:27 | Karma článku: 11.71 | Přečteno: 260 | Diskuse
Počet článků 2 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 892
Za svojí pracovní kariéru jsem prošel řadou pozic. Od programátora, analytika, až po managera v různých úrovních řízení. Nedávno jsem ukončil svoje pětileté působení v roli generálního ředitele Asseco Solutions a.s.. A nyní se věnuji koučinku ve společnosti Inspirie Consulting s.r.o.

Najdete na iDNES.cz