Svobodná firma Semco-předpověď budoucnosti nebo šílený experiment?

28. 07. 2013 20:14:03
Patří svoboda a demokracie do firmy? Lze využít demokratické principy při řízení firmy? Ano či ne?

Pokud se zajímáte o management, možná jste již slyšeli o brazilské firmě Semco a o demokratických postupech, které v této firmě zavedl její majitel Ricardo Semler. Ty jsou podle některých pozorovatelů velmi zajímavé, podle jiných zase úplně nesmyslné. Také jsem o Semcu nejprve jen mnohé slyšel. A to od oslavných názorů až po odsouzení, že něco takového nemůže v praxi dlouho obstát. Proto mi nemohla uniknout kniha "Podivín" (Maverick), ve které Ricardo Semler popisuje, jak a proč se Semco pod jeho vedením postupně měnilo v demokraticky vedenou svobodnou firmu.

V knize, kterou Semler napsal už v roce 1988, je zevrubně popsána řada mechanismů a zvyklostí, díky kterým se na řízení firmy podílejí sami zaměstnanci. Filozofie firmy je založená na představě, že demokratické procesy ve firmě zvýší motivaci zaměstnanců k práci, a povedou tak k lepším výsledkům.

Mezi popisované mechanismy patří:

  1. Zaměstnanci si sami vybírají svého vedoucího.
  2. Manažeři si stanovují svůj plat sami.
  3. Zaměstnanci sami volí, zda v době špatných ekonomických výsledků propouštět nebo plošně snižovat platy.
  4. Zaměstnanci ve firmě „rotují“, což znamená, že s cílem lépe porozumět práci ostatních kolegů po krátkou dobu zastávají jiné role ve firmě.
  5. Ve firmě funguje kruhová organizační struktura.
  6. Ve firmě vládne specifická kultura přístupu k zaměstnancům. Panuje zde velká infomační otevřenost, ale zároveň nedochází k přehnané péčí o každého jedince.
  7. Stručná, ale jasná komunikace.

I mně se některé z těchto opatření zdála na první pohled docela neuvěřitelná a jevilo se mi nemožné, že by mohly účinně fungovat. Jiné ale naopak znám i ze své praxe, kdy jsem zastával roli personálního a později generálního ředitele, a většinou se skutečně osvědčily. Svoji pozornost jsem tak při čtení knihy zaměřil především na postupy, které jsem považoval na první pohled za nereálné. Například že podřízení se podílejí na výběru svého budoucího nadřízeného. V praxi to probíhalo tak, že tým dělníků se podílel na hodnocení potencionálních kandidátů na pozici vedoucího jejich týmu. Kladu si otázku. Kde se vezme zodpovědnost jednotlivých členů týmu za takový výběr? Vyberou vedoucího správně, tedy ku prospěchu celé firmy? Jak totiž můžeme vidět všude kolem sebe, jsme společenství lidí s velmi rozdílnými motivacemi a schopností nést zodpovědnost. Někdo je přirozeně zodpovědný, chápe, že cílem firmy je kvalitní produkt a tvorba zisku. Jiný naopak více hledí na svoje osobní zájmy a spoléhá se, že za něho práci zastane jiný. Pro dalšího zaměstnance může být zase prioritou, aby měl práci časově a obsahově přesně vymezenou, a zajímá ho jen, zda mu chodí plat pravidelně na účet. Jinými slovy, někdo je přirozeně schopný podílet se na výběru vedoucího týmu, a jiný by měl být z takového procesu spíše vyřazen. Pokud však pustíte k výběru vedoucího i členy jeho budoucí týmu, tak samozřejmě nemůžete selektovat, kdo na to má právo a kdo ne. Buďto volí všichni, nebo nevolí nikdo. A v podobných úvahách by bylo možné pokračovat i u dalších mechanismů, které Semler popisuje.

Dalším tématem, který čtenář nemůže v knize přehlédnout, je že si zaměstnanci stanovují svůj plat sami. Zní to neuvěřitelně, že? V době vydání knihy si stanovovali plat sami především manažeři. Ale zvážíte-li, že zároveň byla výše jejich platu ve firmě veřejně známá a obecně styl řízení byl založený na neformální autoritě, tak v této kombinaci si každý soudný manager zvolil jen takovou výši platu, která nemohla jeho autoritou otřást.

Proč bude Semlerův model do budoucna stále rozšířenější

Ač se mi i po přečtení knihy zdálo, že některé mechanismy jsou velmi specifické a lze je zavést po důkladném zvážení a jen v případě, že majitel firmy je bytostně přesvědčený o užitečnosti takového stylu řízení, z obecného hlediska se domnívám, že zavádění demokratických principů ve firmě je manažerským modelem budoucnosti. A firmy, které vsadí na tento styl, budou úspěšnější. Proč?

Mantrou všech manažerů je motivace zaměstnanců. Je totiž známou pravdou, že dobře motivovaný zaměstnanec pracuje lépe. Je výkonnější, efektivnější a ohleduplnější k firemním zdrojům. A zavedení rozumných demokratických principů může být vhodným způsobem, jak motivaci zvýšit.

Demokracii ve firmě podporuje také způsob, jak samotná práce vypadá. Charakter dnešního podnikání se natolik proměnil, že si zaměstnavatelé od svých zaměstnanců kupují daleko více jejich mozky (tzn. myšlenky a nápady) než jejich ruce (myšleno rutinní fyzickou činnost). Se stoupající vzdělaností stoupá i schopnost zaměstnanců se samostatně rozhodovat a nést více zodpovědnosti. Z historického hlediska je to logický trend. Jednoduše by se dalo říci, že historie řízení firem se vyvíjí od otrokářství až ke svobodným modelům práce. Zatímco v otrokářství neměl "zaměstnanec" (lze-li stav otroka k této pozici vůbec přirovnat) žádná práva, avšak také žádnou zodpovědnost, v demokraticky řízených a svobodných firmách má zaměstnanec hodně svobody, ale také velkou zodpovědnost. Vývoj od nesvobodné k svobodné práci je tak logickým trendem, který jde ruku v ruce se stále vzdělanější a informovanější společností.

Do debaty o tom, jak zvyšovat motivaci zaměstnanců a zároveň zvyšovat jejich zodpovědnost za výsledky firmy, je Semlerova kniha významným příspěvkem. A z výše popsaných důvodů se domnívám, že model svobodných firem je blízká budoucnost a Semco svým vzorem k tomuto směřování významně přispělo.

Autor: Stanislav Sýkora | neděle 28.7.2013 20:14 | karma článku: 12.00 | přečteno: 1039x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Hyde park

Veronika Valíková Šubová

Blogu by slušela nová forma i transparentnější pravidla

Blog čeká inovace. Nic proti, změna je život. Ale pod informačním blogem adminů se objevila mohutná diskuse, kterou jsem, přiznávám, zčásti iniciovala já. Domnívám se, že "inovace" by se měla dotknout i celkového fungování blogu.

27.3.2024 v 12:19 | Karma článku: 16.14 | Přečteno: 394 | Diskuse

Jiří Anderle

Dělají z ČR terč. Setrvačností, nebo záměrně?

Sledováním Lipavského, Černochové a Řehky, se nemůžete zbavit dojmu, že jde o organizovanou skupinu šířící záměrně strach. Jak, a proč to dělají?

4.3.2024 v 9:54 | Karma článku: 14.67 | Přečteno: 302 | Diskuse

Filip Vracovský

Proč jsem uzavřel diskuze ?

Po dlouhé době zase do Hydey parku . Je tu pěkně útulnu, žádná tlačenice. Račte vstoupit a za nastražené uši dík ....

1.3.2024 v 7:00 | Karma článku: 24.50 | Přečteno: 677 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Nalodil jsem se na loď blogosvěta

Využívám Hydeparku pro informaci, že jsem vstoupil na blogovou platformu blogosvět, kde se mj. „potkávám“ i s bývalými zdejšími pisálky jako Lubomírem Stejskalem nebo Bohumilou Truhlářovou.

10.1.2024 v 6:37 | Karma článku: 13.44 | Přečteno: 265 | Diskuse

Veronika Valíková Šubová

Typologie urážek v diskusích a na blogu

Slepice, sebestředný primitiv, soudružka učitelka, Putinova dívka, udavačka ... jen malá ochutnávka laskavostí, které se tady na mě snesly v posledním týdnu. Většinu z nich admini smazali. Ale ty urážky si zaslouží roztřídit.

29.12.2023 v 21:52 | Karma článku: 28.70 | Přečteno: 980 | Diskuse
Počet článků 2 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 948
Za svojí pracovní kariéru jsem prošel řadou pozic. Od programátora, analytika, až po managera v různých úrovních řízení. Nedávno jsem ukončil svoje pětileté působení v roli generálního ředitele Asseco Solutions a.s.. A nyní se věnuji koučinku ve společnosti Inspirie Consulting s.r.o.

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...